fbpx
Evden Çalışma
1 view

COVID-19 Salgını Sırasında Uzaktan Çalışma

COVID-19 salgını, dünya çapındaki hükümetler insanları evde kalmaya ve işletmeleri ofislerini kapatmaya çağırmaya zorladıkça, birçok şirketi uzaktan çalışma politikaları uygulamaya zorladı. 

Kuruluşlar ve çalışanlar için, bu kadar az bildirimde bulunarak uzaktan çalışmaya geçiş yapmak stresli ve zor olabilir. Aşağıda, uzaktan çalışmaya geçmesi gereken kişiler için daha kolay hale getirebilecek bazı uygulamaları bulacaksınız. 

 1. Doğru teknolojik araçlara sahip olun

Kuruluşlar çalışanları eve göndermeden önce, çalışanların evden çalışmak için gerekli araçlara ve kaynaklara erişip erişmediklerini kontrol etmeleri önemlidir. Personelin dizüstü bilgisayar, internet ve elektrik erişimi var mı? Ekip çalışmasını ve bağlantıyı kolaylaştıracak farklı iş birliği araçlarına sahip misiniz? 

 1. Destek bağlantıları

Çalışanların ve yöneticilerin birbirleriyle bağlantıda kalmalarını sağlayacak iletişim kanalları oluşturmak önemlidir. Kuruluşların Zoom, Skype Kurumsal ve Google Hangouts gibi bunu kolaylaştıracak platformlara erişmesi önemlidir. 

Aşağıda bazı yararlı profesyonel ipuçları verilmiştir:

 • Herkesin nasıl çalıştığını, ne üzerinde çalıştıklarını ve herhangi bir konuda yardıma veya desteğe ihtiyaç duyup duymadıklarını görmek için insanların ses ve video yoluyla bağlandığı düzenli check-in toplantıları düzenlemeyi düşünün. 
 • Gayri resmi, formal olmayan bir iletişim kanalı oluşturmayı düşünün. Bu tür kanallar, herkesin rahat ve formal olmayan bir ortamda nasıl çalıştığına dair emojiler, gifler veya güncellemeler göndermek için kullanılabilir. 
 • Moralinizi yükseltmek ve toplantıları daha verimli hale getirmek için uzaktan ekip oluşturma faaliyetleri ile uzak toplantıları başlatın. 
 1. Esnekliği kucaklayın

Çalışanların uzaktan çalışmasına izin vermek, okulların kapanması ve çocukların evde kalması nedeniyle organizasyonların özellikle COVID-19 salgını gibi durumlarda program açısından esnek olmasını gerektirir. Bir kişinin belirli bir programda çalışması ticari amaçların vazgeçilmediği sürece, çalışanların sabahın erken saatlerinde veya gece geç saatlerde kendileri için en uygun zamanlarda çalışmasına izin vermeyi düşünün. 

 1. Açık yönergeler ve beklentiler belirleyin

Çalışanların uzaktan çalışırken ne yapmaları bekleniyor? E-posta, iletişim veya güvenlikle ilgili politikalar var mı? Örneğin, çalışanlar hassas bilgileri işliyorsa, onlara evden çalışırken her zaman kullanmaları gereken belirteçler veya bir VPN hizmeti vermeniz gerekebilir. 

 1. Düzenli geribildirim sağlamak

Bu durum hem olumlu hem de olumsuz geri bildirimler için geçerlidir; ekipler uzaktan çalıştığında, çalışanların neyi iyi yaptıklarını ve neyi geliştirmeleri gerektiğini bilmesi önemlidir. Bu fırsatı, çalışanların yöneticilere geri bildirimde bulunmalarını sağlamak için de kullanın. Haftada en az bir kez ekip üyeleriyle bire bir toplantılar düzenlemeyi düşünün. 

 1. Stres seviyelerini kontrol edin

Bugün yaşadığımız gibi durumlar stres ve kaygıyı artırabilir. Yöneticilerin çalışanları kontrol etmesi ve onlara gerekli kaynakları sağlaması önemlidir. Ayrıca, evden çalışabilseler bile, kendilerini iyi hissetmiyorlarsa ücretli hastalık izni alabileceklerini hatırlatın. 

 1. Bireysel hedefleri ayarlamayı düşünün

Bu, satış veya müşteri hizmetleri ile ilgili hedefleri yerine getirmek zorunda kalan çalışanlar için özellikle önemlidir. Mevcut durumla birlikte, birçok kuruluş müşterilerin ve tüketicilerin faaliyetlerinin azaldığını gördü, bu nedenle hedeflerin ayarlanması gerekebilir. Örneğin, bir hizmet veya ürün için 10 yeni müşteri elde etmek yerine, daha gerçekçi bir hedef, mevcut müşterilerle ilişkileri geliştirmek ve sürdürmektir. 

 1. Bir posta yönlendirme hizmeti kurmayı düşünün

Ofiste düzenli olarak önemli iş postaları alıyorsanız ve kapatılacaksa, önemli posta veya bildirimleri kaçırmamanız için bir posta yönlendirme hizmeti almayı düşünün. Birçok posta yönlendirme hizmeti, herhangi bir postayı açma, tarama, parçalama ve iletme olanağı sağlayan dijital posta seçeneği de sunar. 

Yukarı
Sizlere en iyi hizmet deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız.
Sohbete Başla
Yardımcı olalım mı?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?