fbpx
Uzaktan Çalışma
1 view

Uzaktan Çalışırken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Giderek daha fazla işletme uzaktan çalışmaya başlamakta. Aşağıda uzaktan çalışırken kullanılan konferans görüşmelerinde daha etkili ve verimli olmanın yolları, nelerin yapılması, nelerin yapılmaması gerektiği bir yazı bulunmakta.

İşte bir video konferansın genel deneyimini yükselttiğine inanılan yapılması ve yapılmaması gerekenler.

Yapın: Konuşmadığınız zamanlarda mikrofonunuzu sessize alın, odada yalnız olsanız bile. Arka plan gürültüsü rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilir ve herhangi bir toplantının akışını boğabilir.

Yapın: Video ayarlarınızın farkında olun. Kimsenin duymayacağı iki dakikalık bir monolog yapmadan önce mikrofonunuzun sesinin kapalı olup olmadığını kontrol edin.

Yapmayın:  Video konferans görüşmeleri sırasında garip kamera açıları dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olabilir. Kameranızın göz hizasında olduğundan ve konferans için kullanmayı planladığınız monitörde olduğundan emin olun.

Yapın: Odanızın iyi aydınlatılmış olduğundan emin olun (yan aydınlatma en iyisidir). Bir zindanda biriyle konuştuğunuzu hissederken profesyonel bir toplantı yapmaktan daha az şey daha kötüdür. Konferansı aydınlatmak için pencerelerden doğal ışık kullanın veya odadaki tavan ışığı açın.

Yapın: Uygun kıyafetler giyin. Biliyorum ki – özellikle evden çalışıyorsanız – iş gömleği ve gömleğin altına spor şort giyilir. Ama yapılması gereken yüz yüze buluşuyormuş gibi giyinmektir. Aniden kalkmanız gerekip gerekmediğini veya kameranızın ne zaman düşebileceğini asla bilemezsiniz. Bu yüzden video görüşmeleriniz için temiz, ütülü, profesyonel kıyafetler giyin.

Yapın: Duvar resimleriniz veya dekorasyonlarınız işe uygun olmalı ve çevreniz temiz olmalıdır. Odanız bir üniversite yurt odasına benziyorsa, temizleyin veya farklı bir oda bulun. Buna masanız da dahildir! Yüzeyde birden fazla kahve bardağı, bulaşık ve çöp bulundurmayın.

Yapın: Görüntülü aramadan önce mikrofonunuzu test edin, özellikle de önemli bir toplantıysa. Toplantıdan önce meslektaşınızı video konferans ile test edin. Eğer sesiniz karşı tarafa net gitmiyorsa veya ses seviyeniz zayıfsa bu durum kritik bir toplantıda aleyhinize durumlar oluşturabilir. 

Yapın: Görüntülü olmayan grup görüşmesi yapıyorsanız, konuşmadan önce kendinizi tanıtın. “Merhaba Ali, bir sorum var.”  gibi. Görüntülü toplantılar için kullanılan bazı programlar kimin konuştuğunu size bildirecek olsa da, kendinizi tanıtmanız hem iletişim hem de nezaket açısından en iyisi olacaktır.

Yapmayın: Video görüşmesi sırasında e-postaları kontrol edin veya okuyun veya makaleleri inceleyin. Bu ayrıca çağrı dışında ek işler yapmayı da içerir. Diğer katılımcıların video görüşmesi sırasında tam olarak odaklanıp odaklanmadığınızı anlamaları kolaydır.

Yapın: Konuşurken, bilgisayar ekranında konuşurken aynaya bakıyor gibi kendinize bakmak yerine kameraya bakın. Bu durum toplantıdaki diğer katılımcıların %100 odaklanmış ve sunum yapmış gibi hissetmenize yardımcı olur.

Video konferansların, işletmelerin daha etkili iletişim kurmasını sağlayan yüz yüze etkileşimler olduğunu hatırlamak önemlidir.

Yukarı
Sizlere en iyi hizmet deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız.
Sohbete Başla
Yardımcı olalım mı?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?